Wyspa GOZO ( 20-27.05.2022)

Termin: 20-27.05.2022

 

 

 

 

Lecimy RYANAIR  z Poznania  do stolicy Malty – Valletty i mamy transfer na wyspę GOZO. 

 

MALTA  i GOZO

Raj dla turystów poszukujących spokoju, trzy tysiące godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 24 stopni – zaprasza wszystkich tęskniących za latem i marzących o wypoczynku w urzekającej oprawie. Kraj który posiada klimaty śródziemnomorski, przeplatany kulturą arabską oraz typowym dla państw południowej Europy luźnym podejściem mieszkańców do życia:) Ta mała wyspa na Morzu Śródziemnym, która jest 1000 razy mniejsza niż Polska posiada wspaniałe krajobrazy i mnóstwo zabytków, przyciąga turystów z całego świata. Maltańczycy to naród, który uwielbia świętować, obchodzą aż 14 świąt państwowych rocznie. Dodatkowo w sezonie letnim w każdy weekend miesiąca odbywają się festiwale na cześć patronów miast, przeplatanych pomniejszymi imprezami organizowanymi lokalnie np na plażach publicznych. 98% ludności to katolicy, czego wyraz daje aż 365 kościołów rozlokowanych w każdym zakątku kraju, a na każdym z nich są dwa zegary – jeden prawdziwy a drugi namalowany, który ma mylić diabłu godziny. Malta posiada dwa języki urzędowe : angielski oraz rodowity język jej mieszkańców czyli maltański, który jest połączeniem języków arabskiego z włoskim i angielskim. Ponieważ Malta do roku 1964 była kolonią brytyjską panuje na niej ruch lewostronny. Wybierając się na wyspy trzeba pamiętać o angielskiej przejściówce do prądu. Prócz zapierających dech w piersiach naturalnych widoków jakie możemy podziwiać na wyspie, warto zwrócić uwagę na historyczne znaczenie wielu bodowli jakie znajdziemy na wyspie min. Liczące sobie ponad 5800 lat ruiny które uchodzą za najstarszą budowlę jaka została wzniesiona przez człowieka. Na 5 dni przed Wielkim Postem zaczyna się huczny karnawał znany na całym świecie, jeden z największych w Europie. W 2005 r miejscowość Nadur była światową stolicą karnawału. Wbrew powszechnemu przekoniu Malta nie utrzymyje się wyłącznie z turystów choć wpływe te wynoszą dosyś sporo do budżetu państwa. Główną gałęzią przychodów są usługi min. Finansowe, hazardowe oraz filmowe! Wyspy to europejskie Hollywood – nagrywano tu min. Troję, Gladiatora, Popeye czy Hrabiego Monte Cristo, Wyspę Piratów, Starcie Tytanów, Aleksander, U-571 czy Rejs w Nieznane. Historia Gozo utożsamiana jest głównie ze starożytną wyspą Ogygią, na której według mitologii greckiej rozbił się statek z Odyseuszem wracającym z wojny trojańskiej. Króla Itaki zauroczyła nimfa Kalipso i zatrzymała w wyspiarskich grotach na siedem długich lat. W XIII wieku wyspę zdobyli Aragończycy nadając jej nazwę „radość”, czyli właśnie Gozo, chociaż we wcześniejszych wiekach przewijali się przez nią Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Kiedy na Malcie rządzili Kawalerowie Maltańscy, rozwinęła się również Gozo i wraz ze swoją starsza siostrą dzieliła wspólne losy.

 

Zakwaterowanie:

W zależności od ilości osób do dyspozycji mamy 3 domy koło siebie w miejscowości  XAGHRA.

Valley View Villa 

Potężna nieruchomość która może pomieścić 20 osób na podstawowych łóżkach w 7 pokojach. 
W domu znajdziesz 2 główne salony oraz 2 kuchnie jak i jadalnię  
Dom oczywiście jest z prywatnym basenem. 
Odległość od sklepu spożywczego to 300 m, przystanek autobusowy 5 m, centrum miasta 500 m, plaża Ramla 2 km 
Udogodnienia 
➡️ 7 sypialni
➡️8 łazienek
➡️Idealny na przyjęcie do 20 gości
➡️Parter składa się z bardzo przytulnej przestronnej części dziennej z kominkiem
(duża jadalnia, również oddzielny stół wewnątrz i zacieniony na zewnątrz)
W pełni wyposażona kuchnia/jadalnia z fantastycznym widokiem na dolinę i basen.
➡️ niektóre sypialnie z tarasem z widokiem na basen i wiejską okolicę.
➡️ Z poziomu parteru tradycyjne kamienne spiralne schody prowadzą do podziemnego poziomu, gdzie znajdują się kolejne dwie sypialnie, oddzielna kuchnia z przytulnym salonem, jadalnia, z dostępem do przepięknie zacienionej przestrzeni zewnętrznej z zestawem wypoczynkowym i bezpośrednim dostępem do basenu.
➡️Wokół basenu znajdują się leżaki 
➡️kamienny grill i taras ze stołem jadalnym, cała okolica z zapierającymi dech w piersiach widokami na okolicę i najpiękniejszymi scenami.
➡️ pralka
➡️zmywarka
➡️mikrofalówka
➡️kominek
➡️ Telewizja
➡️ bezpłatne WiFi
➡️ klimatyzacja dodatkowo płatna – wrzutnik przyjmujący monety 1 € oraz 2 € 

Facebook

 

 

 

 

 

Zaraz obok dwa domy, każdy z 5 sypialniami:

Valley View 3
oraz Valley View 2 
 
➡️5 sypialni, w pełni klimatyzowany ( obsługiwany na coin meter ) 
➡️Połączona w pełni wyposażona kuchnia / jadalnia / salon z widokiem na basen.
➡️mikrofalówka
➡️ pralka
➡️ Telewizja
➡️bezpłatne WiFi
➡️Obszar basenu bardzo przestronny z grillem
➡️na zewnątrz stół jadalny
➡️Idealny na przyjęcie 10 gości każdy + możliwe dostawki 
 
W każdym pokoju jest pościel oraz ręcznik kąpielowy duży oraz mały. 
Ręczniki są przeznaczone do użytku domowego. Nie są przeznaczone na nurkowania, plaże oraz basen.
 
Zakwaterowanie jest od godz. 16 
Wykwaterowanie do godz. 11 
 
Wyżywienie:
We własnym zakresie czyli co złapiesz pod woda to zjesz:))
Sklep spożywczy 300m od domu.
 
Nurkowania:
 
Do wyboru:
 
1. Pakiet 4 dni nurkowych po 2 nurkowania  dziennie z brzegu
( w tym układzie dwa pełne dni na zwiedzanie lądowe, w tym jeden dzień z przewodnikiem)
 
2. Pakiet  5 dni nurkowych po nurkowania dziennie  z brzegu
( jeden pełen dzień na zwiedzanie lądowe). Piąty dzień nurkowy dla chętnych, którzy wolą nurkować niż zwiedzać.
 
W cenie pakietu:  przewodnik, butla 12l, balast)
Cena pakiet nie zawiera: napojów i wyżywienia na nurkowiskach.
 

Najpopularniejsze miejsca nurkowe z brzegu

 

Cathedral Cave – jaskinia znajdująca się w dolinie Ghasri. Nurkowanie można wykonać z dwóch wejść. Pierwsze zejście prowadzi stromymi schodami wykutymi w skale lub też drabiną z zewnętrznej strony klifu. Przy ujściu doliny na 18 m znajdziemy ogromne wejście prowadzące jaskini z kopulastym sklepieniem zwanym Katedrą. Wewnątrz znajdują się głazy pokryte kolorowymi gąbkami i miękkimi koralami. Najlepszą częścią nurkowania jest wynurzenie się w środku Katedry gdzie otoczy nas niesamowicie niebieskie światło pochodzące z podwodnego wejścia. Zejście należy do trudniejszych na Gozo , lecz warte jest wysiłku.

Billinghurst Cave –  jaskinia znajduje się na północnej stronie wybrzeża Gozo.Górna część jaskini znajduje się tuż pod powierzchnią wody, a dno jest na 27 metrach. Długi tunel  nazywany “The Railway Tunnel” ze względu na jego wielkość, prowadzi do kolejnej jaskini głęboko wewnątrz. Tylko jeden krok ze szczytu klifu i możemy nurkować w 50 m jaskini otoczonej mnówstwem wielokolorowych gąbek, korali miękkich i virgin lance coral.

Reqqa Reef – nurkowanie odbywa się wzdłuż 40 metrowej ściany po cym kontynuuje na rafie, której najpłytsza część znajduje się na 18 m. Ogromne głazy opierające się o ścianę klifu sprawiają wrażenie umieszczonych tam umyślnie. Stanowią doskonałe schronienie dla grouperów, denteksów, ośmiornic i skrzydlic.

Anchor Reef – nurkowanie jest odpowiedni zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Nurkowanie kończy się drop offem a górna część jest zaledwie na 12 metrach. Strome zbocza  nurkowiska  pokryte są głazami w których można znaleźć duże groupery, barakudy i ośmiornice  w płytszych obszarach.

Xwejni Bay– struktura kilku pozostałych tradycyjnych solnych basenów przypominająca mozaikę stanowi jedynie preludium dla wrażeń pochodzących z tego miejsca. W czasie nurkowania, klucząc wzdłuż kanałów możemy cieszyć się z obserwacji różnorodnego życia morskiego, między innymi węgorzy, ośmiornic, rozgwiazd, muren czy jeżowców.

Duble Arch Reef – kolejne spektakularne miejsce, idealne do fotografii. Nazwa tego spektakularnego miejsca pochodzi od unikalnej geologicznej formacji, gdzie dwa łuki, jeden nad drugim, przeszywają przybrzeżną rafę. Ze względu na swoje położenie, obfituje w tysiące dascylusów. Często, przy odpowiednich prądach mamy szansę natknąć się na ogromne ławice polujących barakud.

Calypso Cave – nurkowania zaczyna się w Xwejni Bay, nurkowisko składa się z  dwóch wąskich pęknięć na 18 m i spektakularny łuk na 35 m znajdują się wzdłuż ściany rafy, płynie się w kierunku północno-wschodnim. Nurkowie mogą bez trudu przepłynąć przez wszystkie otwory na obszarze pół jaskini, podziwiając wspaniały podwodny krajobraz oraz kwitnące życia morskie.

Blue Hole – mekka dla nurków położona jest na zachodnim brzegu Gozo w miejscu zwanym Dwejra. Miejsce odpowiednie dla wszystkich o każdym poziomie zaawansowania. Niesamowite jaskinie, fascynujące ściany i krystalicznie czyste lazurowe wody zyskały miano jednego z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

Inland Sea – po krótkim nurkowaniu w  tak zwanym morzu śródlądowym, osiagamy  maksymalną głębokość 25 metrów. Trasa wyprowadza nas na otwarte. Eksploracja zarówno prawej jak i lewej ściany oferuje fantastyczne życie morskie, co niesie satysfakcję każdemu nurkowi.

Coral Cave – nurkuje się przez pęknięcie w ścianie w kształcie litery V opadającego do 25 m. Na głębokości 18 m widzimy szczelinę otwierającą jaskinię, której sufit pokryty jest przez twarde korale.

Xlendii Bay – nurkowanie zaczyna się w zatoce na głębokości 9 metrów. Płynąc przez tunel mający wspaniałe wejście, możemy spotkać barweny i kolorowe kabryle żywiące się z posadzki tunelu licznymi garbikami i neonami. Koniec tunelu zwabi nas intensywnie błękitnym światłem pochodzącym z wyjścia. Na zewnątrz natkniemy się na głazy i rafę o kształcie piramidy obfitujące w barakudy.

Mgarr Ix-Xini – płytkie nurkowanie do 12 m obfitujące w koniki morskie ślimaki oraz ośmiornice, idealne miejsce na nurkowania nocne.
Ras Il-Hobz – zwany inaczej Middle Finger to wyrastający z dna słup, który widać już z 8 m. Nurkuje się wzdłuż wąskiej ściany a lądem na głębokości 35 m, natomiast od strony morza osiągnąć można ponad 100 m. W najpłytszym miejscu jest 5 m.

M.V. Karawela – został zbudowany w RFN w 1957 r. Prom pasażerki przybył na Maltę w grudniu 1986 r i służył jako wycieczkowiec pływając na Comibno. Został zatopiony w sierpniu 2006 r leży na piaszczystym dnie na 42 m. Długość 58 m.

M.V Cominoland – został zbudowany w Anglii w 1942 dla Royal Navy jako stawiacz min. 295 tonowy statek pasażerski ma 34 metrów długości.

M.V Xlendi Wreck – zbudowany w Danii o  długości 77 metrów. Został zatopiony w dniu 12 listopada 1999. Po drodze na dół, to stępką do gówy na piaszczystym dnie na 42m, pod kątem, który nadaje mu surrealistyczne wrażenie.

Cena osoba  nie nurkująca:     1450zł + bilet lotniczy

Cena osoba nurkująca:          2350zł  +bilet lotniczy 

Bezzwrotny zadatek w kwocie 500zł/os płatny w momencie zgłoszenia chęci uczestnictwa  –  ING 92 1050 1139 1000 0090 7167 0179

Rezerwacja biletów lotniczych we własnym zakresie.

Cena zawiera: transfer na wyspę Gozo,  7 nocy w wynajętym domu, 4-dniowy pakiet nurkowy, wycieczkę po wyspie  z przewodnikiem

Cena nie zawiera:  ubezpieczeń, wyżywienia. Każdy uczestnik zobowiązany jest  posiadać osobiste ubezpieczenie a osoby nurkujące również ubezpieczenie nurkowe, np. DAN.