Kopalnia uranu – Kowary

Głównym celem trzydniowej wyprawy w dolnośląskie było nurkowanie w kopalni uranu w Kowarach. Podczas siedmioletniej działalności kopalni „Podgórze” wykonano około 34 km korytarzy, wydobyto 140 000 ton rudy, z której uzyskano prawie 200 000 kg czystego uranu. Stąd też była to jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic PRLu w czasach Zimnej Wojny.
Pierwsze nurkowania miały miejsce w roku 2012 , kiedy to grupa zapaleńców rozpoczęła ciężką pracę eksploracji, odgruzowując kamień po kamieni dostęp. Ogrom pracy wykonanej budzi podziw. Skutkiem tego jest możliwy dostęp dla „turystów jaskiniowych”
Nurkowanie możliwe jest tylko dla nurków poziomu Full Cave. Duży stopień trudności wymaga doskonałej pływalności. Wykonaliśmy nurkowanie na pierwszym poziomie 30m z łącznym czasem 65 minut z zastosowaniem nitroxów w konfiguracji Twinset+stag( twinset ostatnimi czasy się na mnie obraził nieużywany). Z przestrzeni zamkniętej należało poszerzyć horyzonty, więc zamieniliśmy płetwy na narty.
Ostatnim etapem było nurkowanie w kopalni srebra Marie Agnes w Bystrzycy Górnej. Wracamy za rok do Kowar na kolejny poziom -70m.
Zapraszam na szkolenia jaskiniowe(Francja- maj 2017) i wspólne wyprawy:)